Diyaliz Hizmetleri

PDF
Yazdır
e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.

 

İleri derecede böbrek yetmezliğinde yiyeceklerimizin vücudumuzda parçalanması sırasında oluşan ve normalde idrarla atılan zararlı maddeler ve suyun fazlası atılmamakta ve vücudumuzda  birikmektedir.

Hemodiyaliz kanı ince zardan yapılmış borucukların içinden geçirilir (diyalizör) ve zarın öbür tarafından gecen bir sıvıya (diyaliz solüsyonu-diyalizat)karışarak vücuttan uzaklaştırılmaları sağlanır.

Hasta kanı en çok hastanın ön kolunda atardamarlarından biri ile toplar damarlarından birinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir “fistül” aracılığı ile  sağlanır.

Hastaların “hemodiyalize girme gereği ortaya çıkmadan”bu fistüle sahip olmaları zaman geldiğinden diyalizin hemen ve hasta açısından kusursuz bir şeklide başlaya bilmesine yardımcı olur.

Fistül oluşturma işlemi cerrahi olarak küçük bir müdahale ile gerçekleştirilir ve yaklaşık bir ay içinde fistül kullanıma hazır hale gelir.

Fistülü bulunmayan hastalarda diyaliz gerektiğinde boyun ya da  göğüs boşluğunda ki kalın damarlara birkateterin yerleştirilmesi ve fistül operasyonunun bundan sonra uygulanması gerekecektir.

Aşağıdaki belirti ve bulgulardan biri yada daha fazlası ortaya çıktığında  ya da doktorunuz laboratuar tetkiklerinize bakarak sizi uyardığında diyaliz ihtiyacınız ortaya çıkmış demektir.

-Uyku bozuklukları
-Halsizlik
-Bacaklarda,yüzde şişmeler
-Nefes darlığı
-Bulantı
-İştahsızlık
-Hıçkırık
-Kilo kaybı
-Anormal kanama

“Hemodiyaliz”,diğer bir diyaliz metodu olan ve karın boşluğuna bir kateterin yerleştirilmesi yolu ile hastaneye ya da diyaliz merkezine ayda bir kez giderek evde uygulayabileceğiniz ”periton diyaliz”ve  “böbrek nakli” bu belirtilerin tamamen yada kısmen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Diyalizin sürdürülmesinden sorumlu olan hekimlere yukarıdakiler ve her tür şikayetinizin düzenli iletilmesi durumunda tedavinizde gerekli değişiklikler yapılacak ve hekimlerinizin size tavsiyeleri olabilecektir.

Yeterli miktarda diyaliz ne demektir?
Yeterli miktarda diyaliz olmanız önemlidir:

-Kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlar ,kendiniz ve ailenizin ihtiyaçlarını daha etkili olarak karşılayabilmenize yardımcı olur.

-Uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürmenizi  sağlar
-Hastaneye yatmanıza neden olabilecek her türlü tıbbi problemlerin  ortaya cıkmadan  engellenmesini sağlar yeterli diyaliz alıp almadığınızın en güvenilir yolu diyaliz ekibinizin bunu hesaplamasıdır.Sizin yeterli dozda diyaliz aldığınızı gösteren başlıca hesaplamalar KT/V,URR veya ÜRE azalma oranıdır.
Diyaliz ekibiniz ayda birkez  kanınızı alıp bu ölçümleri yapar.Bazen  idrar toplamanızıda istenebilir.

Yeterli diyaliz aldığınızdan emin olmak için KT/V değerinin en az L2,URR değerinin de en az %65 olması gerektiğini bilmemizde fayda vardır.Bu değerleri gerçekleştirecek kadar diyaliz almamız gerekmektedir.

Hemodiyaliz genellikle haftada 3 kez uygulanır.Eğer  doktorunuzun tavsiyesi farklı değilse her seans genelde 4 saat ya da daha fazla sürer ,diyaliz sürenizi  kısaltmak diyaliz yeteneğinizi azaltarak sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olur.Tedavinizin rahat geçmesi için:

Diyaliz ekibiniz sizi diyaliz boyunca rahat ettirecektir.
Diyaliz süresince kramp,bulantı,başağrısı ve baş dönmesi olmazsa tedaviniz rahatça tamamlayabileceksiniz.
Bu belirtiler ortaya çıktığında hekiminizi bilgilendirirseniz  tedavinizde gerekli değişiklikler yaparak sorunu çözebileceklerdir.

Sorunsuz bir diyaliz için

-Sıvı çekimini hızının ayarlanması
-Diyalizattaki sodyum miktarının arttırılması,
-Hipertansiyon ilaçlarınızın miktarı ve cinsinin kontrolden geçmesi,
-Kuru  ağırlığınızın ayarlanması,
-Diyalizatın  sıcaklığının azaltılması gerekebilir.

Kendinize aynı zamanda diyetinizi kontrol ederek ve tedaviler arasında alınan sıvıyı kısıtlayarak yardımcı olmalısınız.Fazla sıvı almanız diyaliz esnasında fazla sıvı çekilmesine ve tedavi esnasında kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır.

KT/V ve URR:

Hedef  KT/V değeri olan 1.2 ye veya URR değeri en az %65 e gelene kadar hiçbir diyaliz tedavinizi atlatmayın.Size önerilen sıklık ve süreye uyun.Diyetinize ve size izin verilen sıvı miktarının üstüne çıkmamaya gayret edin.

 

Kültür ve Turizm BakanlığıSağlık BakanlığıMersin Devlet Hastanesi

Ziyaretçi Sayısı:209587