ÇOCUK HASTALIKLARI

PDF
Yazdır
e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.

 

Çocuklarda normal büyüme ve gelişmenin ,”normalden sapmaların tespiti yolunda hastalıkların belirlenmesi ve önlenmesi için gerekilir.
Sağlıklı çocuk takibinde düzenli olarak boy, ağırlı ve baş çevresi  ölçümleri yapılmalıdır.

Çocuk beslenmesi başlığı altında , her yaştaki bebek ve çocuğun beslenmesiyle İlgili önemli konularda bilgiler bulacaksınız.

Unutmayalım ki, sağlıklı beslenme sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir ön koşuldur.

Bebeğin aşıları ne zaman başlar? Bu aşılar nelerdir?

Bebeğin aşıları doğar doğmaz başlayacak, anneyle birlikte  hastaneden taburcu edilmeden önce ilk hepatit B aşısı yapılmış olacaktır.Bunun ikincisi 1 ay sonra , üçüncüsü ise  ikinciden 5 ay sonra yapılacaktır.2 ayını dolduran bebeğe,BCG ve karma, çocuk felci aşıları yapılacak, karma aşı 4-6 haftalık aralarda  toplam 3 doza tamamlanacaktır.

Doktorunuz karma aşıyla birlikte menenjit aşısının yapılmasını da önerecektir.Bebek ikl 6 ayını doldurunca, aşı sıklığı da azalacaktır. 9 ayda kızamık, 15 ayda  kızamık-kızamıkçık – kabakulak, 18 ayda karma, çocuk felci, menenjit aşısının tekrarı (rapel) yapılacaktır.

Doktorunuzun önerisiyle, 1 yaşı dolunca suçiçeği, 2 yaşı dolunca Hepatit A aşıları da yapılabilir.

Aşılarıyla korunulabilen hastalıklar nelerdir?

Verem, kızamık, hepatit b, çocuk felci, kızamıkçık, suçiçeği, difteri, kabakulak, zatürre, boğmaca, hemofilus infuenza menenjiti, tetanoz, hepatit A

 

Kültür ve Turizm BakanlığıSağlık BakanlığıMersin Devlet Hastanesi

Ziyaretçi Sayısı:209585